Esen Plastik Esen Plastik

Basında Esen
Basında Esen
Geri Dön
24/03/2009 TARİHLİ GAZETEM EGE HABERİ
24.03.2009

Gerçekleştirilen seminerde, damla sulamanın Türk tarımının gelişimini hızlandıracak en doğru sistem olduğu vurgulandı.

Esen Plastik A.Ş., küresel ısınma nedeniyle su kaynaklarının giderek azalmasıyla önemi daha da artan damla sulama sistemini düzenlediği eğitim toplantılarıyla üreticilere tanıtıyor.
Esen Plastik’in Manisa Alaşehir’de gerçekleştirdiği seminerde, damla sulamanın Türk tarımının gelişimini hızlandıracak en doğru sistem olduğu vurgulandı.

Alaşehir’de çiftçi, sondajcı, patates tüccarları, Ziraat Bankası yetkilileri, tarım kredi kooperatifi yetkililerinin katıldığı 200’e yakın kişinin katıldığı seminerde üreticiler Esen Plastik yetkililerinin açıklamalarını ilgiyle dinledi.


Çiftçilerin tarımdaki su sıkıntısını sondaj tekniğiyle çözdüğünü belirten Esen Plastik Ziraat Mühendisi Bora Aldıkaçtı, ürettikleri sondaj borularının özel formülü sayesinde dış şartlara yüksek dayanım gösterdiğini söyledi. Dünyada giderek büyüyen çölleşmenin su kaynaklarının ekonomik kullanımını zorunlu hale getirdiğini de kaydeden Aldıkaçtı şöyle devam etti: “Salma sulama ile suyun yüzde yetmişe yakın bir bölümü kaybolurken; damla sulama tekniği sayesinde yüzde 95’e varan bir tasarruf elde ediliyor. Özellikle tarımsal sulamada su randımanı yüzde 50’nin altında. Suyun yarısı toprağın derinliklerinde kayboluyor; bitkiye yaramıyor. Damla sulamada bitki her bir litre suyun yüzde 95’ini alabiliyor. Türk tarımının geleceği damla sulama sistemindedir”
 
 

Plastik Boru
Bayi Ara

Esen Plastik
E-Bülten
İsim:
E-Mail:
  Kaydol 
Esen Plastik
Esen Plastik
Bayi Giriş
Bilgi Toplum Hizmetleri Programing & Design by Smartnet / her hakkı saklıdır © 2019 Esenplastik