Esen Plastik Esen Plastik

Basında Esen
Basında Esen
Geri Dön
15/01/2009 TARİHLİ DÜNYA GAZETESİ HABERİ
15.01.2009

        Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) 2006 yılında koruge boru sistemleri üretimi için fabrika kuran Esen Şirketler Topluluğu, kriz ortamında yatırıma ara vermedi. Topluluk, 15 milyon dolarlık yatırımla bu ildeki ikinci fabrikasını da Adana OSB’de kuruyor. Krize rağmen yatırımlarına ara vermediklerini söyleyen Esen Şirketler Topluluğu Yönetim Kurulu Başkanı Salih Esen, fabrikanın nisan ayında faaliyete geçeceğini bildirdi.
Boru fabrikası yatırım kararını krizden önce aldıklarını dile getiren Esen, “Krizler fırsatın da habercisi. Yeter ki siz mücadele etmesini bilin. Krizlerde yeni pazarların gelişmesi, bazı rakiplerin ortadan kalkması gibi durumlar söz konusu olabilir. Krizlerin geçici olduğu, bir gün sona ereceği de bir gerçek” dedi.
Esen, Adana Hacı Sabancı OSB’deki 20 bin metrekare arazi üzerinde kurulu mevcut fabrikalarının iç Pazar yanında Suriye ve Libya’ya ihracat yaptığını belirterek,”Krizi kimse inkar edemez. 2001 krizi sonrası mali sektörün yeniden yapılandırılması nedeniyle bu sıkıntı daha sınırlı yaşanıyor. Ama reel sektörün rehabilitasyonuna ilişkin herhangi bir çalışma yapılmadı. Bu nedenle krizden reel sektör daha fazla etkileniyor. Mali sektörle birlikte reel sektör de yapılandırılsaydı krizin etkisi daha az olurdu. Bugün en çok ödemeler, tahsilât, karşılıksız çek gibi konularda sıkıntı yaşıyoruz. Kayıt dışı sorunu hala çözülemedi. Biz, kayıt dışı deyince Maliye teşkilatı hemen kayıt içerisindekileri daha da sıkıntılara boğacak bir takım kararlar alıyor” diye konuştu.
Şirketlerde şeffaflığın sağlanması gerektiğine dikkat çeken Esen,”Türk Ticaret Kanunu’nda bununla ilgili düzenlemeler 3 yıl önce alınmalıydı. Şeffaflık, bizlerin de mal sattığımız firmaları daha iyi görmemizi sağlar. Kimden mal alınıp, kime mal satılabileceğini biliriz. Böylelikle tahsilât sorunu da ortadan kalkar. Şeffaflığın sağlanmaması, özel sektörün sağlıklı bir envanterinin olmaması, teşvik mekanizmalarının doğru düzgün belirlenememesi, haksız rekabet, yasalardaki kimi boşluklar özel sektörün bugün krizi çok daha fazla hissetmesine sebep oluyor” şeklinde konuştu. İstihdam üzerindeki vergi yüklerinin çok yüksek olduğunu vurgulayan Esen, bütün bunların özel sektörün birikim yapmasını engellediğini ve dışsal şoklara karşı zayıf hale getirdiğini ifade etti.
 
 

Plastik Boru
Bayi Ara

Esen Plastik
E-Bülten
İsim:
E-Mail:
  Kaydol 
Esen Plastik
Esen Plastik
Bayi Giriş
Bilgi Toplum Hizmetleri Programing & Design by Smartnet / her hakkı saklıdır © 2019 Esenplastik