Esen Plastik Esen Plastik

Basında Esen
Basında Esen
Geri Dön
YATIRIM BİTTİ, SIRA BÜYÜMEDE
26.12.2006

YATIRIM BİTTİ, SIRA BÜYÜMEDE             

Esen Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Salih Esen, yılı 75 milyon ciro ile kapatacaklarını belirterek, 2007 yılı hedeflerinin bunu 110 milyon dolara çıkarmak olduğunu söyledi.

Grup olarak 13 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiklerini ve gelecek yıl 18 milyon dolar ihracat hedeflediklerini ifade eden Esen, “2006 yatırım yılımızdı. Adana’da 10 milyon dolarlık yatırımla kurduğumuz 2000 mm’ye kadar basınçsız boru üretim tesisi ile Irak, Suriye pazarı ve Adana yöresindeki altyapı yatırımlarından pay almayı hedefliyoruz. 2007 büyüme hedefimiz yüzde 40 civarında” dedi.

          
 Riski Dağıttık


Zirai tarımsal sulama borularının yanı sıra inşaat ve altyapı yatırımlarında kullanılan her tipte boru üreten Esen Şirketler Grubu, tarım sektöründeki küçülmeyi, inşaat ve alt yapı yatırımlarında  kullanılan ürünlere ağırlık verilerek telafi etti. Bu büyüme rakamına riskleri dağıtarak ulaştıklarını kaydeden Salih Esen, “2006’nın ilk yarısı çok olumlu bir havada geçti. Ancak ikinci yarıdan itibaren işler tersine döndü. Cari açık rakamlarının artması ile büyüme yavaşladı. Tarım sektörü yüzde 14’ün üzerinde küçülürken, inşaat yüzde 20’nin üzerinde büyüdü. Kamu yatırımları bir ölçüde devam etti. Biz de risklerimizi dağıttığımız ve her üç sektöre de hizmet verdiğimiz için bu dalgalı ortamdan korunmasını bildik ve yüzde 25 büyüme sağladık” diye konuştu.


Kısa Vadeli Planlar


İş dünyasının 2007’de uzun vadeli yatırımlar yerine kısa vadeli planlar yapması gerektiğini ifade eden Esen, “Yeni yıl çifte seçimli bir yıl olmasının yanı sıra artan cari açık nedeniyle de belirsizliklerle dolu. Bu ortamda ancak kamu yatırımları devam ederse büyüme sürer. Dolayısıyla 2007’de ekonominin çok iyi yönetilmesi, olası risklerin kontrol altında tutulması gerekiyor” dedi.


Tüketicinin kaliteli ve kalitesiz mal ayrımına eskisinden çok daha fazla dikkat ettiğini ve firmaların sahip olduğu Pazar payının, kar payından daha önemli olduğu yeni bir döneme girildiğini kaydeden Esen, şöyle konuştu:


“2007 ve 2008 markalaşan firmaların yılı olacak. Markalaşma sürecini gerçekleştiremeyen ve kayıt dışından desteklenerek mal satın almaya çalışan firmalar kaybedecek. KOBİ’ler buna göre hareket etmeli.”

            
Adana’daki Fabrika

           
Esen Şirketler Topluluğu’nun bu yıl 13 milyon doları ihracattan olmak üzere 75 milyon dolar ciroya ulaştığını belirten Salih  Esen, Adana fabrikalarının devreye girmesiyle birlikte 2007 yılının yatırımların sonucunun alınacağı bir yıl olacağını söyledi.


Esen şirketler Topluluğu Yönetim Kurulu Başkanı Salih Esen, “2007 yılında yüzde 40 büyüme ile 110 milyon dolar ciro hedefliyoruz. İhracatta da yüzde 15-20 büyüme ile 18-20 milyon dolar hedef koyduk. 10 milyon dolar yatırımla Adana Organize Sanayi Bölgesi’nde kurduğumuz fabrikamız Irak ve Suriye’nin yanı sıra o bölgede halen devam eden altyapı yatırımlarından pay almamızı sağlayacak” diye konuştu.

           
Gündemde Siyaset Bulunmuyor

           
Yönetim Kurulu Başkanı Salih Esen, gündeminde siyasetin olmadığını söyledi. Esen, “İş dünyasında daha fazla üretim, daha fazla ihracat, daha fazla istihdam yaratalım ve daha fazla vergi ödeyelim iddiamız var” diye konuştu. Şu an manevi açıdan bu hedeflere ulaşmanın getirdiği büyük bir keyfi yaşadığını da  belirten Esen şunları söyledi: “ Ege Bölgesi Sanayi Odası başkanlığını bıraktığım günle bugün arasında Esen Şirketler Grubu’nun cirosunda, büyümesinde yüzde 100 artış yaşandı. Dolayısıyla işimize odaklanmış durumdayız. Çifte seçimli 2007’de, gündemimde siyaset kesinlikle yok.”
 

Plastik Boru
Bayi Ara

Esen Plastik
E-Bülten
İsim:
E-Mail:
  Kaydol 
Esen Plastik
Esen Plastik
Bayi Giriş
Bilgi Toplum Hizmetleri Programing & Design by Smartnet / her hakkı saklıdır © 2019 Esenplastik