Esen Plastik Esen Plastik

Basında Esen
Basında Esen
Geri Dön
08/07/2008 TARİHİNDE YAYINLANAN GAZETEM EGE HABERİ
08.07.2008

Esen Plastik A.Ş. tarımsal sulamada Türkiye’de bulunmayan bir ürünü piyasaya sunacak

 

    Tarımı geç farkettik

 

Türk tarımında damla sulamanın öneminin geç anlaşıldığını ve bankaların bu konuda üreticileri teşvik edici kredilere ağırlık vermesi gerektiğine dikkat çeken Esen Şirketler Topluluğu Yönetim Kurulu Başkanı Salih Esen; “Yağmurlama ve damlama sulama, sadece suyun tasarruf edilmesini değil, ürünün kalitesinin de artmasını sağlıyor.” dedi.

 

            Esen Şirketler Topluluğu Yönetim Kurulu Başkanı Salih Esen, Türk tarımında damlama sulamanın öneminin geç anlaşıldığını ve bankaların bu konuda üreticileri teşvik edici kredilere ağırlık vermesi gerektiğini söyledi. Küresel ısınmayla birlikte içilebilir su kaynaklarının giderek azalması ve tarımsal üretimde yaşanan düşüşler, suyun ekonomik kullanımını zorunlu hale getirdi. Türk tarımında verimlilik artışını sağlayacak damlama sulama sistemlerinde geniş bir ürün yelpazesiyle hizmet veren Esen Plastik A.Ş. de, tarımsal sulamada Türkiye’de bulunmayan bir ürünü 2008 yılı sonunda piyasaya sunacak.

 

            YAĞIŞ AZALINCA

 

“Tarımsal sulamada geleceği gördük ve önceden yatırım yaptık” diyen Esen Şirketler Topluluğu Yönetim Kurulu Başkanı Salih Esen; “Tarım, üretici için önemli hale geldi. Türkiye su fakiri bir ülke. Ancak ne yazık ki tarımsal sulamada tasarruf bilinci, ancak son 3 yılda yağışların da azalmasıyla oluşmaya başladı” diye konuştu.

 

            UYGUN KOŞULLU

 

Geçen yıl Ziraat Bankası’na aktarılan kaynaklarla damla sulamanın teşvik edilmesinin sevindirici bir gelişme olduğunu kaydeden Esen;” Ziraat Bankası, bu noktada 5 yıl vadeli ve sıfır faizli uygun koşullu krediler veriyor. Bu da sektörün gelişimini hızlandıracak” dedi. “Yağmurlama ve damlama sulama, sadece suyun tasarruf edilmesini değil, ürünün kalitesinin de artmasını sağlıyor” diyen Esen sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yeni teknoloji sulama yöntemlerinin, tarımda maliyet ucuzlatıcı etkileri var. Bugün yapılan bir damla sulama yöntemi yatırımı getirdiği avantajlarla bir yıl içinde kendini amorti edebilmektedir. Gıda fiyatlarının yükselmesi Türkiye’nin artık tarımına gereken önemi vermesiyle engellenecek. Artık Türkiye, tarımı bir endüstri kolu olarak görmek zorunda.”

 

            AÇLIK TEHLİKESİ

 

Devletin tarımsal sulamada teşvik politikalarını gözden geçirmesi gerektiğini ve özel sektörün de konu hakkında bir takım sorumluluklar alması gerektiğinin altını çizen Salih Esen, tarımın aile işletmeciliğinden çıkması gerektiğini dile getirdi.
 

Plastik Boru
Bayi Ara

Esen Plastik
E-Bülten
İsim:
E-Mail:
  Kaydol 
Esen Plastik
Esen Plastik
Bayi Giriş
Bilgi Toplum Hizmetleri Programing & Design by Smartnet / her hakkı saklıdır © 2019 Esenplastik