Esen Plastik Esen Plastik

Basında Esen
Basında Esen
Geri Dön
31/10/2008 TARİHİNDE YAYINLANAN MİLLİYET BUSINESS
31.10.2008

İZMİR’DE KURULU ESEN ŞİRKETLER TOPLULUĞU’NUN BAŞKANI SALİH ESEN, FİNANSAL KRİZ KONUSUNDA UYARILARDA BULUNDU. “SANAYİCİLERİMİZ KENDİ GÖRÜŞLERİ VE DENEYİMLERİ DOĞRULTUSUNDA KARAMSARLIĞA KAPILMADAN KRİZE KARŞI EN DOĞRU POZİSYONU ALMALIDIR” DEDİ.

 

İzmir Merkezli Esen Şirketler Topluluğu’nun Yönetim Kurulu Başkanı Salih Esen, sanayicilerin, tüm dünyayı olumsuz yönde etkileyen ekonomik kriz karşısında karamsarlığa kapılmadan hareket etmeleri gerektiğini söyledi. Dünya piyasalarını sarsan, uluslar arası şirketlerin batmasına neden olan krizin Türkiye ve dünyada daha önce yaşanmamış nitelikte olduğunu ve ekonomistlerin tahminlerinin tutarlı olmadığını savunan Esen, “Sanayicilerimiz kendi görüşleri ve deneyimleri doğrultusunda karamsarlığa kapılmadan krize karşı en doğru pozisyonu almalıdır. Spekülatörler, sanki ekonominin sonunun geldiği gibi bir hava yaratıyorlar. Bu da insanları güven bunalımına sürüklüyor” dedi.

Kısa sürede atlatılır ama...

Türkiye dahil, krizden etkilenen tüm ülkelerin gerekli adımları atarak bu zorlu dönemi aşma yolunda kararlılık gösterdiğine dikkat çeken Salih Esen, yaşanan krizin kısa sürede atlatılabileceğini, ancak ekonomideki büyüme süreçlerinin bir daha eskisi gibi olamayacağını belirtti. “ Krize bir de olumlu tarafından bakmak lazım” diyen Esen, şunları kaydetti:”Piyasada artık geçmişteki gibi nakit ve kredi bolluğu olamayacak. Kredi daralması nedeniyle işletme sermayeleri küçülecek, satış vadeleri öne çıkacak, kredi borçlanmaları azalacak ve dolayısıyla riskler daha kolay idare edilebilecek.” Şirket sahiplerine büyüme hızı ve pahalı kredi faizlerini dikkate alarak yatırımlarına yön vermeleri konusunda uyarılarda bulunan Salih Esen,            “Sanayici, günü kurtaracak kısa vadeli planlar yerine, uzun vadeli planlarla yatırım kararı almalıdır. Biz de Adana’da 20 milyon dolarlık yatırımla ikinci fabrikamızı kuruyoruz” bilgisini verdi.

Yarınlara güvenimiz tam

Türkiye’nin yarınlarına olan güveninin tam olduğunu sözlerine ekleyen Esen, gerçeklerden ayrılmadan, karamsarlığa ve umutsuzluğa kapılmadan, ama yarın her şey olacakmış gibi hareket etmek gerektiğini vurguladı. Sanayici ve işadamları olarak, yıllardır, cari açık ve dış ticaret açığının Türkiye’yi dışarıdan gelecek etkilere karşı hassas bir konuma getirdiğinin altını çizdiklerini bildiren Salih Esen, “Ülkemiz finans yapısını, sıcak parayla çevirme imkânı buluyor. Ancak global piyasada yaşanan krizlere her zamanki gibi yine hazırlıksız yakalandık. Düşük döviz kuru, enflasyonun kontrol altında tutulmasını sağlarken; maliyet enflasyonunu da beraberinde getirdiği için, özellikle dış satım yapan firmaların tatmin edici karlar yapmalarını ve büyümelerini engelledi. İç piyasaya çalışan şirketlerin rekabet şansı kırıldı. Sonuçta, kurun ne tarafa gideceğini belirlemek kimsenin elinde olan bir şey değildi. Bu durumdan şikayet etmek yerine, her firma böylesi değişimlere kendini hazırlamak ve gerekli önlemleri almak durumundaydı. Katma değeri yüksek ürünler üretmek, ar-ge çalışmalarına önem vermek, dünyadaki gelişmeleri izlemek bu konuda atılacak önemli adımlar olacaktı. Ancak bu konuda maalesef yine geride kaldığımız görülüyor” ifadesine yer verdi.

Ciddi bir hamle gerekiyor

Büyüme oranlarının beklentilerin altında kalması ve yaşanan aşırı durgunluğun piyasaları zorlamaya devam ettiğini söyleyen Esen, ekledi:”Türkiye’de hala 2001’deki politikalar egemen. Sanayimiz, ancak ve ancak ciddi bir hamleyle ayağa kalkabilir. Ama maalesef bu konuda etkin adımlar atılamıyor. Yıllardır faizleri sürekli yukarı çekerek, kurların fiyatlara yansımaması ve enflasyonu yükseltmemesi için çalışıyoruz. Ama bugün gelinen noktada dünyanın en yüksek faizlerinden birinin geçerli olduğu ülkemizde enflasyonla mücadelede başarılı olamıyoruz.”
 

Plastik Boru
Bayi Ara

Esen Plastik
E-Bülten
İsim:
E-Mail:
  Kaydol 
Esen Plastik
Esen Plastik
Bayi Giriş
Bilgi Toplum Hizmetleri Programing & Design by Smartnet / her hakkı saklıdır © 2019 Esenplastik