Esen Plastik Esen Plastik

Basında Esen
Basında Esen
Geri Dön
31/07/2011 TARİHİNDE YAYINLANAN YENİASIR HABERİ
31.07.2011

Yılın ilk 6 ayında ciroda yüzde30 büyüme yaşadıklarını belirten Esen Plastik Yönetim Kurulu Başkanı Esen, “2012 yılında halka arz için son hazırlıklarımızı yapıyoruz” dedi

Esen, ilk 500 hedefine ulaştı...


Plastik sektörünün en önemli oyuncularından biri olan İzmirli Esen Plastik, bu yıl Türkiye'nin önde gelen firmalarının yer aldığı İstanbul Sanayi Odası'nın ilk 500 listesine 491. sıradan girmeyi başardı. Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) listesinde de 2010'da 25 sıra atlayarak 69. sıradan 44. sıraya oturmayı başaran Esen Plastik, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'daki altyapı ve sulama yatırımları sayesinde bu yılın ilk 6 ayında ciro bazında geçen yıla göre yüzde 30 büyüdü. Yılın ikinci altı ayında da aynı hızla büyümeyi öngören şirket, 2012'de de halka arz için son hazırlıklarını yapıyor.

TALEP PATLADI
Geçen yıl başlattığı 12 milyon dolarlık yatırımın yüzde 80'ini 1.5 yıl içinde tamamlayan Esen Plastik, çalışan sayısını da 70 kişi daha artırarak 450'ye çıkardı.
2011'de krizin etkilerini tamamen attıklarını ve hızlı bir büyüme sürecine girdiklerini ifade eden Esen Plastik Yönetim Kurulu Başkanı Salih Esen, yılın ilk altı ayında yüzde 30'a yakın ciro da artış yaşadıklarını söyledi. Son olarak üretime başlayan Adana'daki fabrikalarının iş hacminin bu yıl özellikle hızla yükseldiğini açıklayan Esen, "Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu'daki devlet yatırımları sayesinde iş hacmimiz hızla artıyor. Ürün portföyümüzün çok geniş olmasının avantajını yaşıyoruz. Altyapı yatırımları, hidroelektrik santralı ve sulama projelerinin bu bölgede çok olması bizim ürünlerimize talebi patlattı. Adana'daki fabrikamız sayesinde bu talepleri hızlı bir şekilde karşılıyoruz. Ciro artışımızda bu bölgedeki satışlarımızın çok önemli bir payı var. Yılın ilk 6 ayında çalışan sayımızı yüzde 20 artırarak 380'den 450'ye çıkardık. Yeni dönemde bu sayının daha da artıracağımızı ümit ediyorum" dedi.

KUZEY IRAK TAM GAZ
Ortaoğu ülkelerinde yaşanan siyasi karışıklıkların o ülkelere yaptıkları ihracatta gerilemelere neden olduğunu ancak Kuzey Irak pazarının tam gaz büyümeye devam ettiğini belirten Esen, bu pazarın en önemli ihracat noktalarından biri olduğunu kaydetti.
Geçen yılın başında gerçekleştirme kararı aldıkları 12 milyon dolarlık yatırımın 1.5 yıl içinde yüzde 80'ini hayata geçirdiklerini anlatan Esen, Adana'daki fabrikalarının yeni üretime geçtiğine dikkat çekerek, ayrıca bir yatırım düşünmediklerini kaydetti.

"35 yılda bukonuma geldik"

İstanbul ve Ankara'da artık etkin bir şekilde yer aldıklarını ifade eden Esen, "Bizim gönlümüzden geçen daha etkin olmak. Artık bunu da bizden sonraki jenerasyon yapsın. İstanbul ve Ankara'da mutlaka olacaksın. Ama İzmir'de olmayacaksın. İzmir çıkmaz sokak. Biz İzmir'de 35 yılda bu konuma geldik. Buradan kopamıyoruz. Bu kenti çok seviyoruz ama şirketlerin daha da büyümesi için İstanbul ve Ankara'da olmak şart. Gelecek kuşakların bunu gerçekleştireceğine inanıyorum" diye konuştu.
Esen Plastik'in halka arz edilmesi ile ilgili olarak çalışmaların tüm hızıyla sürdüğünü dile getiren Esen, son 2 yıldır bağımsız denetimden geçtiklerini söyledi. Bu denetimlerle birlikte eksikliklerini tamamladıklarını anlatan Esen 2012'de halka arzı gerçekleştireceklerini belirtti.


 
 

Plastik Boru
Bayi Ara

Esen Plastik
E-Bülten
İsim:
E-Mail:
  Kaydol 
Esen Plastik
Esen Plastik
Bayi Giriş
Bilgi Toplum Hizmetleri Programing & Design by Smartnet / her hakkı saklıdır © 2019 Esenplastik