Esen Plastik Esen Plastik

Basında Esen
Basında Esen
Geri Dön
04/07/2010 TARİHLİ YENİASIR GAZETESİ HABERİ
07.07.2010

Halka açılarak büyüyecek...
  

İhracatını Rusya'dan Ortadoğu ülkelerine kaydıran Esen Plastik, yeni yatırımlarla üretimdeki ihracat payını yüzde 25'e çıkaracak

Son 2 yılda her türlü zorluğa rağmen 35 milyon dolarlık yatırıma imza atan şirket, halka arzını en geç 2013 yılında gerçekleştirecek


Sektörünün Türkiye'deki en önemli oyuncularından birisi olan, 34 yıl önce 130 metrekarede başlayan üretim serüvenini bugün bin misli artırarak 130 bin metrekare alana yayan Esen Plastik, halka açılarak büyümesini sürdürecek. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Başkanı Hüseyin Erkan'ın geçtiğimiz günlerde İzmir ziyareti sonrasında yaptığı "Halka açılın" çağrısına uyarak, kurumsallaşma yolunda önemli adımlar atan şirket, en geç 2013 yılında halka açılmasını gerçekleştirecek. 2008 yılında ulaştığı 100 milyon dolarlık ciro rakamına, krizin yaralarını sardıktan sonra bu yılın sonunda yine ulaşmayı hedefleyen şirket, son 2 yılda her türlü zorluğa rağmen 35 milyon dolarlık yatırıma imza attı. Türkiye'nin "Sıfır sorun" politikası ile de ihracatının ağırlığını Rusya'dan Ortadoğu ülkelerine kaydıran Esen Plastik, yeni yatırımlarla üretimdeki ihracat payını yüzde 25'e çıkaracak.

CİRO HEDEFİ
Temelini 34 yıl önce attıkları Esen Plastik'in daha kurumsal bir yapıya kavuşması için son yıllarda çalışmalarını hızlandırdıklarını, bundan sonra ise şirketi halka arz ederek, SPK denetimine girmeyi ve İMKB'ye kote olmayı amaçladıklarını dile getiren Esen Plastik Yönetim Kurulu Başkanı Salih Esen, bu hedeflerine 2013 yılında ulaşmayı amaçladıklarını söyledi. Esen Plastik olarak bu yıl 100 milyon dolar ciro hedefi koyduklarını, cirolarını 2013 yılına kadar 200 milyon dolara çıkarmayı planladıklarını açıklayan Esen, "Esen Plastik Gaziemir'de 1976 yılında 130 metrekarelik bir alanda üretime başladı. Bugün İzmir ve Adana fabrikalarımızda toplam 130 bin metrekare alanda üretim yapıyoruz. 34 yıldan bugüne üretim alanımızı bin kat büyüttük. Şimdi firmamıza küçük yatırımcıları da ortak ederek daha da büyüyüp kurumsal hale gelmek istiyoruz. Bu sayede firmamızın daha uzun yıllar bu ülkeye katkı vermesini sağlamak istiyoruz" dedi.
Bisikletin pedalını çevirmek gibi sanayicinin her yıl yeni yatırımlarla büyümek zorunda olduğunu, bu bilinçle kriz döneminde bile planladıkları yatırımları hayata geçirdiklerini anlatan Esen, son 2 yılda toplam 35 milyon dolarlık yatırım yaptıklarını kaydetti. Ürettikleri ürünlerle tarım, inşaat, telekomünikasyon ve enerji sektörlerine hizmet ettiklerini açıklayan Esen, halen 58 ülkeye de ihracat yaptıklarını vurguladı. Yıl sonunda ihracatta da 15 milyon dolarlık rakama ulaşmayı planladıklarını dile getirdi. Hükümet tarafından Türkiye'nin komşuları ile yürütülen "Sıfır sorun" politikasının Adana fabrikalarını kurmalarının ardından Ortadoğu'da artan pazar payları ile kendilerine de yaradığını açıklayan Esen, Ortadoğu ülkelerinde Türk ürünlerine karşı büyük bir ilginin olduğunu söyledi. Daha önce ihracattaki yüzde 80'lik paylarının Rusya ve Türki Cumhuriyetleri olduğunu, son dönemde ise bu oranın Suriye, Irak ve Libya gibi Ortadoğu ülkelerin lehine döndüğünü anlatan Esen, ülkeler arasındaki sorunların çözülmesinin ticarete de pozitif katkı sağladığına dikkat çekti.

"Satınalma ve stratejik ortaklıklara açığız"
Salih Esen, Esen Plastik olarak daha Türkiye'de yapılacak çok şeyin olduğu bilinci ile çalışmalarını sürdürdüklerini, bu kapsamda şirket satınalmaları ya da stratejik ortaklıklara açık olduklarının altını çizdi. Esen, her türlü işbirliğine açık olduklarını da kaydetti. Altyapı boruları, tarımsal sulama, doğalgaz boruları, PVC kapı pencere, fiberoptik hatları koruma boruları başta olmak üzere en büyük ürün çeşitliliği ve kapasiteye sahip firma olduklarının dile getiren Esen, Türkiye'nin geleceğine inandıklarını ve bu doğrultuda yollarına devam ettiklerini sözlerine ekledi.

  
 

Plastik Boru
Bayi Ara

Esen Plastik
E-Bülten
İsim:
E-Mail:
  Kaydol 
Esen Plastik
Esen Plastik
Bayi Giriş
Bilgi Toplum Hizmetleri Programing & Design by Smartnet / her hakkı saklıdır © 2019 Esenplastik